Renault Trafic E-Tech: meer rijbereik, maar hoeveel laadvermogen blijft over?

Renault Trafic Van E-Tech electric

Foto: Renault

Transport & distributie

De elektrische Trafic zet in op rijbereik en snelladen. Maar voor wie goederen vervoert, tellen ook de kilo’s en kubieke meters.

Met een aangekondigde Belgische vanafprijs van € 41.950 exclusief btw voor de kleinere batterij en € 47.450 voor de grotere batterij mikt de nieuwe Renault Trafic E-Tech op een drukbezet segment. Ford, Peugeot en Opel hebben er al elektrische bestelwagens. Renault probeert vooral met rijbereik en snelle laadstops het verschil te maken. De vraag voor een transportbedrijf is alleen breder: hoeveel lading kan er mee, wat kan er aan de trekhaak en hoeveel tijd staat de bestelwagen stil?

Vooral het laadvermogen verdient aandacht. Renault noemt een maximum van 1.300 kg, maar dat is geen garantie voor elke uitvoering. In een eerder geraadpleegde Belgische configuratie van de 81kWh-Trafic met 3.200 kg maximaal toegelaten massa (MTM) bedroeg het opgegeven laadvermogen 847 kg. Dat cijfer moet vóór bestelling voor de gekozen uitvoering opnieuw bij Renault worden bevestigd.

De markt naast elkaar: meer dan alleen kilometers

Kenmerk Renault Trafic E-Tech Ford E-Transit Custom Peugeot E-Expert Opel Vivaro Electric
Batterij 60 of 81 kWh (aangekondigd) 64 kWh; uitvoeringen verschillen per modeljaar 49 of 75 kWh Batterij en uitvoering afhankelijk van aanbod
Max. opgegeven WLTP-bereik Tot circa 470 km, afhankelijk van versie/homologatie Circa 370–380 km, afhankelijk van uitvoering Tot 352 km Tot 352 km
Max. laadvolume Tot 5,8 m³ Tot 6,8 m³ Tot 6,6 m³ Tot 6,6 m³
Max. nuttig laadvermogen Tot 1.300 kg; uitvoering kan fors lager uitvallen Afhankelijk van versie en MTM Tot 1.263 kg Uitvoering en MTM bepalend
Max. trekgewicht Tot 2.000 kg Tot 2.300 kg, uitvoering afhankelijk Tot 1.000 kg Geen eenduidig bevestigd cijfer voor de Belgische uitvoering
Snelladen DC 800V-architectuur; ca. 15–80% in 20–22 min onder ideale voorwaarden Circa 10–80% in 29 min, uitvoering afhankelijk Tot 100 kW; ca. 0–80% in 45 min bij 75 kWh Geen eenduidig bevestigde laadtijd voor de Belgische batterijversies
Belgische aanschafprijs excl. btw Vanaf € 41.950 / € 47.450 (aangekondigd) Actuele gelijkwaardige offerte nodig Actuele gelijkwaardige offerte nodig Actuele gelijkwaardige offerte nodig

Vergelijking op basis van fabrikantgegevens, geraadpleegd op 13 oktober 2026. De maxima slaan niet noodzakelijk op dezelfde lengte, batterij, uitrusting of MTM. Laadtijden gebruiken verschillende laadvensters en zijn daarom niet één-op-één vergelijkbaar. De Renault-prijzen en bepaalde configuratiegegevens vergen bevestiging bij de Belgische invoerder vóór publicatie.

Een grotere batterij kan laadvermogen kosten

Een elektrische bestelwagen moet niet alleen zijn lading, maar ook zijn batterij vervoeren. Als twee voertuigen dezelfde MTM hebben, houdt de zwaardere uitvoering in beginsel minder ruimte over in kilogrammen. De eenvoudige rekensom is: maximaal toegelaten massa min het rijklaar gewicht, met de juiste definitie van bestuurder, opties en uitrusting. Het resultaat is het nuttige laadvermogen.

Bij de Trafic maakt dat verschil. Neem de eerder vermelde configuratie met 3.200 kg MTM en 847 kg laadvermogen. Een technisch toegelaten variant van 3.500 kg zou bij exact hetzelfde eigengewicht theoretisch 300 kg extra kunnen meenemen. Maar dat is géén bevestigde Renault-specificatie: een andere homologatie, uitrusting of aslast kan de uitkomst veranderen.

Dat verklaart ook waarom het geadverteerde maximum van 1.300 kg niet naast de prijs van de 81kWh-instapper mag worden gezet alsof beide automatisch bij elkaar horen. Wie een voertuig voor pakketdistributie, onderhoudsmateriaal of bouwleveringen kiest, heeft de technische fiche van precies die uitvoering nodig.

Ford en Peugeot bieden meer laadvolume

De grootste Ford E-Transit Custom en Peugeot E-Expert komen op papier tot 6,8 respectievelijk 6,6 m³ laadruimte. Renault geeft voor de Trafic maximaal 5,8 m³ op. Voor lichte maar omvangrijke goederen kan dat een groter verschil maken dan honderd kilometer extra rijbereik. Denk aan verpakkingen, isolatiemateriaal of volumineuze serviceonderdelen.

Bij zware goederen verschuift de aandacht naar het nuttige laadvermogen. Peugeot noemt voor de E-Expert een maximum van 1.263 kg, Renault tot 1.300 kg. Zonder identieke MTM en batterijversie zegt dat verschil van 37 kg echter weinig. Ford kan op zijn beurt interessant zijn voor wie regelmatig een aanhangwagen gebruikt: het gecommuniceerde maximale trekgewicht ligt tot 2.300 kg, tegenover 2.000 kg bij Renault. Ook daar geldt dat de gekozen versie bepalend is.

Renault zet vooral in op rijbereik en korte laadstops

Met de grotere batterij mikt Renault op een opgegeven rijbereik tot circa 470 km. Dat is een aantrekkelijk uitgangspunt voor regionale ritten en servicebedrijven die niet elke dag dezelfde route rijden. De 800V-technologie moet bovendien korte laadstops mogelijk maken. Het opgegeven laadvenster van 15 tot 80% is niet rechtstreeks vergelijkbaar met de 10–80%- of 0–80%-cijfers van andere fabrikanten.

De dagelijkse praktijk blijft bepalend. Belading, buitentemperatuur, snelheid en gebruik van verwarming of koeling beïnvloeden het bereik. Een gekoelde bestelwagen die veel snelwegkilometers maakt, zal een andere actieradius halen dan een voertuig dat in de stad korte rondes rijdt. Een praktijktest met belading is daarom waardevoller dan alleen een WLTP-cijfer.

En de versoepeling tot 4,25 ton?

België werkt aan een versoepeling van de rij- en rusttijdenregels voor bepaalde elektrische en waterstofvoertuigen met een MTM boven 3,5 en tot 4,25 ton. Daarover berichtten we eerder op Logistiek.be in het dossier over de 4,25tonsregeling. De maatregel is niet hetzelfde als een algemene toelating om met iedere elektrische bestelwagen 750 kg extra te laden.

Voor de huidige Belgische Trafic-uitvoeringen die met 3.200 of 3.500 kg MTM worden aangeboden, levert die specifieke versoepeling geen rechtstreeks voordeel op. Ze zijn immers niet boven 3,5 ton gehomologeerd. Een hogere MTM vergt altijd een passende voertuiggoedkeuring. Rijbewijsvoorwaarden en eventuele verplichtingen rond tachograaf en kilometerheffing moeten bovendien afzonderlijk worden beoordeeld.

De echte vergelijking begint bij de offerte

Voor een Belgische vlootbeheerder zijn de catalogusprijzen pas het begin. De vergelijkbare offerte moet dezelfde voertuiglengte, batterij, MTM, uitrusting en servicevoorwaarden bevatten. Vervolgens tellen de laadkosten op het depot, eventuele publieke snellaadbeurten, de inzeturen en de restwaarde mee. Een lager aankoopbedrag kan snel minder aantrekkelijk worden wanneer een voertuig dagelijks extra laadstops nodig heeft.

Renault brengt dus een interessante nieuwkomer, vooral voor bedrijven die rijbereik en laadtempo belangrijk vinden. Maar voor intensieve distributie is de beste bestelwagen niet automatisch degene met de grootste batterij. Het is degene die op de eigen routes voldoende kilometers haalt én de juiste hoeveelheid goederen meeneemt. Daarom hoort bij elke vergelijking ook een blik op de praktische inzet van elektrische bestelwagens.

Bronnen
Peugeot België — E-Expert, specificaties(geraadpleegd 13 oktober 2026).https://www.peugeot.be/fr/gamme/peugeot-expert/expert-electrique.html
Opel België — Vivaro, specificaties(geraadpleegd 13 oktober 2026).https://www.opel.be/fr/utilitaires/vivaro-c/fourgon/points-forts.html

Categorie:

Christophe Slegers

Volgt de Belgische logistieke sector op de voet en schrijft over transport, warehousing, supply chain, automatisering en de bedrijven die de sector in beweging houden.