Digitale vrachtbrief in België: wanneer mag je e-CMR gebruiken en wat verandert met eFTI?

e-cmr
Transport & distributie

Een digitale vrachtbrief kan papier, dubbele invoer en administratieve vertraging verminderen. Maar wanneer mag een Belgische vervoerder e-CMR vandaag gebruiken, welke voorwaarden gelden en wat verandert er wanneer het Europese eFTI-systeem in 2027 volledig van toepassing wordt?

Kennisdossier · Laatst bijgewerkt: 24 augustus 2026

De klassieke CMR-vrachtbrief is nog altijd een van de meest herkenbare documenten in het wegtransport. Toch hoeft die informatiestroom niet noodzakelijk op papier te blijven.

Binnen de Benelux bestaat al jaren een kader voor het gebruik van een elektronische vrachtbrief. Tegelijk bouwt Europa met eFTI aan een breder systeem waarbij transportinformatie digitaal met overheden kan worden gedeeld.

Die twee begrippen — e-CMR en eFTI — worden vaak door elkaar gebruikt, maar betekenen niet exact hetzelfde.

1 maart 2018 Sinds die datum kan e-CMR worden gebruikt voor intra-Benelux wegvervoer.
9 juli 2027 Vanaf dan moeten EU-overheden eFTI-conforme elektronische transportinformatie accepteren.
EU-breed eFTI bestrijkt weg, spoor, binnenvaart en luchtvervoer.

Wat is een e-CMR?

e-CMR is de elektronische variant van de CMR-vrachtbrief die wordt gebruikt bij goederenvervoer over de weg. De digitale versie moet dezelfde essentiële informatie kunnen bevatten als de klassieke vrachtbrief.

Het officiële UNECE-overzicht over e-CMR beschrijft hoe de elektronische vrachtbrief voortbouwt op het CMR-verdrag en het aanvullende protocol voor elektronische documenten.

Een digitale vrachtbrief is dus niet simpelweg een foto of pdf van een papieren document. Het systeem moet de betrouwbaarheid en integriteit van de informatie kunnen waarborgen en wijzigingen traceerbaar maken.

Wanneer mag e-CMR in België worden gebruikt?

Volgens de FOD Mobiliteit kan e-CMR sinds 1 maart 2018 worden gebruikt voor wegvervoer binnen de Benelux.

Dat gaat niet alleen over internationaal vervoer tussen België, Nederland en Luxemburg. Ook nationaal vervoer en cabotage binnen het Benelux-kader kunnen eronder vallen.

De FOD bundelt de actuele voorwaarden op de pagina Digitale vrachtbrief .

Belangrijk: momenteel kan binnen het Belgische Benelux-kader alleen met e-CMR worden gewerkt wanneer gebruik wordt gemaakt van een erkende softwareprovider. De overheid laat voorlopig geen nieuwe providers tot de proef toe in afwachting van verdere Europese standaardisering.

Waarom digitaliseren bedrijven hun vrachtbrieven?

De winst zit vooral in de informatiestroom rond het transport. Een papieren CMR moet worden ingevuld, meegenomen, ondertekend, terugbezorgd en vervolgens vaak opnieuw administratief verwerkt.

In een digitale workflow kan informatie sneller beschikbaar zijn voor planner, chauffeur, opdrachtgever en ontvanger. Dat kan vooral voordeel opleveren wanneer de vrachtbrief wordt gekoppeld aan een TMS, ERP, facturatie- of documentbeheersysteem.

Een ondertekende aflevering kan zo sneller aanleiding geven tot verdere administratieve verwerking, zonder dat een fysiek document eerst naar kantoor moet terugkeren.

Wat is dan eFTI?

eFTI staat voor Electronic Freight Transport Information. Het is een Europees regelgevend kader voor het digitaal uitwisselen van wettelijk vereiste informatie over goederenvervoer.

Het gaat daarbij veel breder dan de CMR-vrachtbrief alleen. De Europese regeling omvat transportinformatie voor wegvervoer, spoorvervoer, binnenvaart en luchtvracht.

De Europese Commissie legt op haar officiële eFTI-pagina uit hoe bedrijven hun gegevens via gecertificeerde platformen beschikbaar zullen kunnen stellen wanneer een bevoegde overheid die bij een controle opvraagt.

e-CMR en eFTI zijn niet hetzelfde

Dat onderscheid is belangrijk. e-CMR gaat specifiek over de elektronische CMR-vrachtbrief en de informatie rond het vervoerscontract over de weg.

eFTI vormt een bredere Europese digitale infrastructuur waarmee wettelijk vereiste transportinformatie elektronisch aan bevoegde overheden kan worden aangeboden.

Beide ontwikkelingen komen wel steeds dichter bij elkaar. De Belgische overheid geeft expliciet aan dat de Europese eFTI-regelgeving sterk is geïnspireerd op de ervaringen met de Benelux-proef rond e-CMR.

Wat verandert op 9 juli 2027?

Vanaf 9 juli 2027 wordt het eFTI-kader volledig van toepassing. Bevoegde overheden in de EU moeten dan informatie elektronisch accepteren wanneer ondernemingen die via een gecertificeerd eFTI-platform aanbieden.

Dat betekent niet automatisch dat iedere vervoerder vanaf die dag verplicht al zijn transportdocumenten digitaal moet afhandelen. De belangrijke verandering is dat overheden elektronische informatie via het geharmoniseerde systeem moeten kunnen aanvaarden.

De Europese Commissie verwacht tegen eind 2026 nog resterende technische en certificeringsspecificaties vast te stellen. Bedrijven die software selecteren of ontwikkelen, volgen die evolutie dus best actief op.

Praktisch voor 2026: wie vandaag investeert in een TMS, e-CMR-oplossing of transportdocumentenplatform kijkt niet alleen naar de huidige functionaliteit, maar vraagt ook hoe de leverancier zich voorbereidt op eFTI en de Europese certificeringsvereisten.

Waar moet je op letten bij een digitale vrachtbrief?

  • Kan de oplossing wettelijk worden gebruikt voor de transporten die je uitvoert?
  • Werkt de leverancier binnen het toepasselijke Belgische of Benelux-kader?
  • Kan de chauffeur de vrachtbrief eenvoudig raadplegen en laten ondertekenen?
  • Zijn wijzigingen en aanvullingen achteraf traceerbaar?
  • Kan informatie veilig met klanten, ontvangers en bevoegde instanties worden gedeeld?
  • Integreert de toepassing met je TMS, ERP of facturatiesysteem?
  • Hoe worden documenten bewaard en teruggevonden?
  • Hoe bereidt de leverancier zich voor op het Europese eFTI-kader?

Controleer ook de landen buiten de Benelux

Wie internationaal rijdt, mag niet automatisch aannemen dat dezelfde praktische regeling in ieder land geldt. Het juridische kader voor elektronische CMR-documenten hangt onder meer samen met de deelname van landen aan het aanvullende e-CMR-protocol.

UNECE publiceert de internationale documentatie en informatie over het aanvullende e-CMR-protocol . Bij nieuwe internationale routes is het daarom verstandig om vooraf te controleren of de gekozen digitale werkwijze over het volledige traject juridisch en operationeel bruikbaar is.

Begin niet bij papier besparen, maar bij de workflow

Minder papier is het meest zichtbare voordeel van e-CMR, maar waarschijnlijk niet het belangrijkste.

De echte winst ontstaat wanneer informatie niet opnieuw hoeft te worden ingevoerd, documenten onmiddellijk beschikbaar zijn en een afgeronde levering automatisch de volgende stap in administratie of facturatie activeert.

Daarom is de keuze voor een digitale vrachtbrief vooral een procesvraag: welke informatie ontstaat tijdens het transport, wie heeft die nodig en hoe kan ze zonder onnodige manuele tussenstappen door de keten bewegen?

Bronnen FOD Mobiliteit en Vervoer – De digitale vrachtbrief — pagina gewijzigd op 23 februari 2026; geraadpleegd op 24 augustus 2026.

Europese Commissie – The eFTI Regulation — geraadpleegd op 24 augustus 2026.

UNECE – Executive Guide on e-CMR — geraadpleegd op 24 augustus 2026.

UNECE – Additional Protocol to the CMR concerning the Electronic Consignment Note — geraadpleegd op 24 augustus 2026.