BYD wil zware trucks in Europa bouwen: Chinese truckoffensief krijgt lokale productie

BYD eth-8

Beeld: BYD

TRANSPORT & DISTRIBUTIE

BYD wil vanaf 2027 met een zware elektrische truck in Europa komen en daarna ook lokaal produceren. Daarmee verschuift de Chinese truckoffensief van export naar een Europese aanwezigheid met eigen productie, financiering, service en infrastructuur.

2027jaar waarin BYD zijn eerste heavy-duty truck voor Europa wil lanceren
9 landenwaar BYD en DLL al financiering voor elektrische trucks en bussen uitrollen
EuropaBYD wil zware trucks uiteindelijk lokaal produceren, maar noemt nog geen fabriek of timing

Chinese truckmerken komen niet langer alleen met voertuigen naar Europa. BYD wil hier ook produceren.

Volgens Reuters bevestigde BYD-topvrouw Stella Li op IAA Transportation dat het bedrijf volgend jaar zijn eerste zware truck voor de Europese markt wil lanceren. Daarna moet ook lokale productie volgen. Een productielocatie, capaciteit en concrete startdatum zijn nog niet bekendgemaakt.

De stap is strategisch belangrijk. Lokale productie kan invoerrisico’s verkleinen, maar vooral helpen om een veel groter probleem op te lossen: vertrouwen van vlootklanten in service, onderdelen, financiering en continuïteit.

De truck zelf is maar één deel van het verhaal

BYD verkoopt al elektrische bedrijfsvoertuigen in Europa, waaronder de ETM6, ETH8 en elektrische yard tractor EYT. De zware truck die voor 2027 wordt aangekondigd, moet daar een nieuwe klasse aan toevoegen.

De fabrikant bouwt ondertussen rond die voertuigen een Europees ecosysteem. In februari sloot BYD een strategische overeenkomst met financieringsmaatschappij DLL voor retail- en dealervoorraadfinanciering van elektrische trucks en bussen. De samenwerking start in Nederland, Duitsland, Italië, Spanje, Frankrijk, Portugal, Ierland, Polen en het Verenigd Koninkrijk.

BYD zegt daarnaast zijn Europese servicenetwerk uit te breiden en opende in het Verenigd Koninkrijk een gespecialiseerd batterijservicecentrum voor zowel personen- als bedrijfsvoertuigen.

Dat is precies waar de Europese strijd om Chinese trucks waarschijnlijk wordt beslist. Niet alleen op aankoopprijs of batterijtechniek, maar op de vraag of een transporteur vijf tot acht jaar kan rekenen op onderdelen, werkplaatsen, financiering en ondersteuning.

Lokale productie verandert de concurrentiedynamiek

Logistiek.be schreef eerder dat Chinese vrachtwagens Europa vooral uitdagen met prijs en elektrificatie, terwijl service de echte test wordt. Lokale productie kan die zwakke plek kleiner maken.

Voor Europese truckbouwers betekent dat dat de vergelijking minder eenvoudig wordt. Een Chinese truck die volledig wordt ingevoerd, is makkelijker weg te zetten als een nieuwkomer zonder lokale basis. Een fabrikant die hier produceert, financiert, onderdelen opslaat en service organiseert, begint veel meer op een gevestigde Europese speler te lijken.

BYD heeft bovendien al industriële ervaring in Europa. De onderneming produceert elektrische bussen in Europa en bouwt een personenwagenfabriek in Szeged, Hongarije. De stap naar lokale truckproductie past dus in een bredere strategie om activiteiten dichter bij de Europese markt te brengen.

Nog veel vragen over de zware truck

Over het aangekondigde heavy-duty model zelf ontbreken voorlopig cruciale details. BYD heeft nog geen Europese specificaties gepubliceerd voor batterijcapaciteit, actieradius, laadvermogen, trekkergewicht, nuttig laadvermogen of prijs.

Ook is niet duidelijk waar de truck zal worden gebouwd. Reuters meldt dat BYD lokaal wil produceren, maar het bedrijf heeft nog geen fabriek of land aangewezen voor zware trucks.

Dat maakt het te vroeg om de nieuwe BYD rechtstreeks naast de Tesla Semi, Mercedes-Benz eActros 600, Volvo FH Aero Electric of Scania’s nieuwste langeafstandstrucks te zetten. Eerst moeten de technische cijfers op tafel liggen.

Van importmerk naar Europese vrachtwagenbouwer?

De ambitie is duidelijk groter dan voertuigen uit China verschepen en via een dealernetwerk verkopen. BYD wil volgens Stella Li in Europa als een ‘Europees bedrijf’ opereren.

Voor fleetklanten kan dat een belangrijk verschil maken. Lokale productie verkort niet automatisch levertijden en garandeert geen sterk servicenetwerk, maar ze maakt langdurige aanwezigheid geloofwaardiger. Zeker nu verschillende Chinese merken tegelijk op de Europese markt mikken, wordt die lokale verankering een onderscheidende factor.

De komende stap is daarom niet alleen de onthulling van de truck. Belangrijker wordt waar BYD hem gaat bouwen, welke servicepartners worden toegevoegd en hoe snel de fabrikant voldoende dekking kan bieden voor internationaal transport.

Als dat lukt, verschuift de discussie over Chinese trucks opnieuw. Dan gaat het niet langer alleen over hoeveel goedkoper een Chinese e-truck is, maar over de vraag of Chinese fabrikanten zelf Europese truckbouwers worden.

Bronnen
BYD EuropeStrategische samenwerking met DLL voor financiering van elektrische trucks en bussen in Europa, 16 februari 2026.https://www.bydeurope.com/article/468
BYD EuropeEuropees truck- en vanaanbod en informatie over service en aftersales, geraadpleegd 15 september 2026.https://bydeurope.com/pdp-truck
ReutersInterview met BYD-topvrouw Stella Li over Europese heavy-duty trucklancering en lokale productie, gepubliceerd 14 september 2026.https://www.reuters.com/business/autos-transportation/byd-produce-trucks-europe-bid-become-european-company-2026-09-14/